Лактазной Недостатності

Материнство - один з найпрекрасніших і дивовижних періодів в житті жінки. Але часто цей період затьмарений неспокійною поведінкою малюка і проблемами з його здоров'ям. Мами дуже чутливі до будь-яких змін в поведінці дитини і, часто, одним із приводів для тривоги є плач під час і після годування, підвищене газоутворення і зміни дефекації, уповільнення набору ваги. Все це є приводом для того, щоб проконсультуватися з лікарем і виключити можливість лактазной недостатності у вашого малюка.

Одним з найважливіших компонентів грудного молока є цукор грудного молока - лактоза. Лактоза забезпечує близько 40% енергетичних потреб дитини, і до того ж необхідна для розвитку мозку. У тонкому кишечнику більша молекула лактози розщеплюється ферментом лактазою на дві молекули трохи менше - глюкозу і галактозу. Глюкоза - найважливіше джерело енергії; галактоза ж стає складовою частиною галактоліпідів, необхідних для розвитку центральної нервової системи.

Лактоза, що не розщеплена в тонкому кишечнику (наприклад, на неї не вистачило лактази), просувається далі і стимулює утворення кишкових колоній бактерій Lactobacillusbifidus. Ці зброджують бактерії забезпечують кисле середовище в шлунково-кишковому тракті, пригнічують патогенних бактерій, грибків і паразитів. Побічним продуктом бродіння є гази.

Якщо активність лактази (ферменту, який розщеплює лактозу) знижена або взагалі відсутній, лактоза служить їжею для розмноження бактерій в тонкому кишківнику, а також надходить в товстий кишківник в значних обсягах. Там лактоза створює поживне середовище для розмноження численних мікроорганізмів, в результаті діяльності яких виникає розрідження стільця і підвищене газоутворення, болі в кишківнику. Виникає в результаті надзвичайно кисле середовищ дефекації, що може викликати подальше пошкодження стінок кишківника.

Недостатня активність лактази може призводити до зниження ваги, тому що, по-перше, не засвоюється сам молочний цукор, який є важливим джерелом енергії, і, по-друге, пошкодження кишківника призводить до погіршення всмоктування і перетравлення інших поживних речовин грудного молока. Такий стан називається лактазною недостатністю (ЛН). За походженням виділяють два основних види лактазної недостатності: - первинна - підрозділяється на вроджену (генетично обумовлену, сімейну), транзиторну (зустрічається у недоношених дітей) і ЛН дорослого типу - вторинна розвивається в результаті кишкових інфекцій, а також будь-яких захворювань шлунково-кишкового тракту.

Існує кілька способів діагностики лактазной недостатності - біопсія тонкої кишки, лактозная крива, водневий тест, аналіз калу на вуглеводи, аналіз копрограми, генетичний аналіз метаболізму лактози. Всі перераховані методи, як правило, використовуються не окремо, а в поєднанні з іншими методами діагностики. Таким чином, якщо у Вашої дитини є симптоми, які вказують на можливість лактазной недостатності, то педіатр може призначити 2-3 аналізу для підтвердження діагнозу.

Наприклад, можливо поєднання аналізу копрограми і генетики метаболізму лактози.

Копрограма. Аналіз калу на копрограму - непрямий для діагностики лактазной недостатності. Кислотність продукту дефекації в нормі (pH) дорівнює 5.5 і вище, при ЛН продукт дефекації більш кислий, наприклад, pH = 4. Використовується також інформація про жирні кислоти (чим їх більше, тим більша ймовірність ЛН). - Генетика метаболізму лактози. Нормальним показником даного аналізу для здорових людей є відсутність мутацій в генах, відповідальних за вироблення лактази.

Вчасно проведена діагностика допоможе Вам зберегти здоров'я малюка, і Ваше материнство буде приносити Вам менше турбот і більше чудових миттєвостей!