ПІДГОТОВКА ДО здачі АНАЛІЗІВ

 
 
АНАЛІЗИ КРОВІ
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПЕРЕД здачею аналізів крові:
 1. Кров можна здавати у ранкові години натщесерце (або в денні та вечірні години, через 5 – годин після останнього прийому їжі). За 1 день до замовлення дослідження виключити з раціону продукти з високим вмістом жирів.
 2. Показники крові можуть істотно змінюватися протягом дня, тому рекомендується всі аналізи здавати в ранкові години (якщо немає іншої рекомендацією лікаря).
 3. Напередодні дослідження (протягом 24 годин) виключити алкоголь, інтенсивні фізичні навантаження, прийом лікарських препаратів (за узгодженням з лікарем).
 4. За 1-2 години до здачі крові утриматися від куріння, не вживати сік, чай, каву, можна пити негазовану воду. Виключити фізичне навантаження (біг, швидкий підйом по сходах), емоційне збудження. За 15 хвилин до здачі крові рекомендується відпочити, заспокоїтися.
 5. Не слід здавати кров для лабораторного дослідження відразу після фізіотерапевтичних процедур, інструментального обстеження, рентгенологічного та ультразвукового досліджень, масажу та інших медичних процедур.
 6. При контролі лабораторних показників в динаміці рекомендується проводити повторні дослідження в однакових умовах – в одній лабораторії, здавати кров в однаковий час доби тощо.
 7. Кров для досліджень потрібно здавати до початку прийому лікарських препаратів або не раніше, ніж через 10 - 14 днів після їх відміни. Для оцінки контролю ефективності лікування будь-якими препаратами потрібно проводити дослідження через 7 – днів після останнього прийому препарату. Якщо Ви приймаєте ліки, обов'язково попередьте про це лікаря.

Додаткова підготовка перед здачею аналізів крові:

БІОХІМІЯ:

Сечовина

За 1-2 дні до дослідження необхідно дотримуватися дієти: відмовитися від вживання багатої пуринами їжі - печінки, нирок, а також максимально обмежити в раціоні м'ясо, рибу, каву, чай. Протипоказані інтенсивні фізичні навантаження.

Холестерин, ліпопротеїди

Кров необхідно здавати після 12-14 годинного голодування. За два тижні до дослідження необхідно скасувати препарати, що знижують рівень ліпідів в крові, якщо не ставиться мета визначити гіполіідемічний эфект терапії цими препаратами.

Глюкоза

При здачі крові на глюкозу, на додаток до основних вимог підготовки до аналізів, не можна:

 • чистити зуби;
 • жувати жувальну гумку;
 • вживати ранковий чай / каву (навіть без цукру) заборонено;
 • не вживати лікарські препарати (контрацептиви, сечогінні засоби і ін.), Якщо скасувати ліки неможливо, обов'язково попередити лікаря.

Глюкозотолерантний Тест

Проводиться тільки при наявності попередніх результатів визначення глюкози натще, без навантаження. Вміст глюкози в плазмі крові визначають натщесерце (10-14 годин нічного голодування) і через 2 години після навантаження глюкозою.

Не рекомендується проводити дослідження після і під час стресових впливів, після операцій і пологів, при запальних процесах, алкогольному цирозі печінки, гепатитах, під час менструацій, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту з порушенням всмоктування глюкози.

Перед проведенням тесту необхідно виключити лікувальні процедури і прийом ліків (адреналіну, глюкокортикоїдів, контрацептивів, кофеїну, сечогінних тіазидного ряду, психотропних засобів і антидепресантів).

При концентрації глюкози 6,7 ммоль / л і більше тест вважається позитивним, в цьому випадку проводять стандартний 2-х годинний пероральний глюкозотолерантний тест.

Вагітним (термін 24-28 тижнів) рекомендують проводити одночасовой тест толерантності до глюкози. При проведенні одногодинного тесту прийом їжі напередодні дослідження можна не виключати, але після перорального прийому 75 г глюкози жінка не буде їсти протягом 1 години, аж до забору венозної крові.

Тим вагітним, у яких найближчі родичі страждали на цукровий діабет, у кого має місце наявність цукру в сечі, які страждають ожирінням або при наявності під час попередньої вагітності гестаційного цукрового діабету, макросоміі (крупного плоду - рекомендовано проводити скринінг на більш ранніх термінах (16-20 тижнів).

Гормони:

 1. Кров на гормональні дослідження необхідно здавати натще в ранковий час.
 2. При відсутності такої можливості, на деякі гормони кров можна здавати через 4-5 годин після останнього прийому їжі в денні та вечірні години (крім тих досліджень, на які кров необхідно здавати строго в ранкові години).
 3. За 1-2 дні до здачі аналізів виключити з раціону продукти з високим вмістом жирів, останній прийом їжі не повинен бути калорійним.
 4. За 1 день до дослідження необхідний психоемоційний і фізичний комфорт (спокійний стан без перегрівання та переохолодження та стресів).

Гормони щитовидної залози

При первинній перевірці рівня тиреоїдних гормонів скасувати препарати, що впливають на функцію щитовидної залози за 2-4 тижні до дослідження. При контролі лікування - виключити прийом препаратів в день дослідження і обов'язково зазначити це в бланку направлення (зазначити також і інформацію про прийом інших ліків – аспірину, транквілізаторів, кортикостероїдів, пероральних контрацептивів).

Антимюллерів гормон (AMH / MIS), Інгібін B

Жінкам дослідження проводять на 3-5 день циклу. За 3 дні до взяття крові виключити інтенсивні спортивні тренування, дослідження не слід проводити під час будь-яких гострих захворювань. За 1 годину до взяття крові не палити.

АКТГ, кортизол

У зв'язку з тим, що АКТГ і кортизол є гормонами стресу, перед процедурою здачі крові необхідно протягом 20 хвилин заспокоїтися і розслабитися, так як будь-який стрес викликає невмотивований «викид» цих гормонів в кров, що спричинить збільшення даного показника.

Рівень цих гормонів циклічно змінюється протягом доби, тому найбільш інформативні результати досліджень, проведених вранці до 9 годин.

Інсулін, С – пептид

кров здавати строго в ранкові години.

Статеві Гормони

У жінок репродуктивного віку на результати гормональних досліджень впливають фізіологічні чинники, пов'язані зі стадією менструального циклу. Під час обстеження на статеві гормони слід вказати фазу менструального циклу.

Гормони репродуктивної системи необхідно здавати строго по днях циклу:

ЛГ, ФСГ- 3-5 день циклу;

Естрадіол - 5 - 7 або 21-23 день циклу;

Прогестерон - 21-23 день циклу.

17-ОН- прогестерон, ДГА - сульфат, тестостерон - 7- 9 день.

Пролактин - кров здавати вранці в стані спокою, перед дослідженням виключити пальпацію молочних залоз.

Онкомаркери:

Простатспеціфічний антиген (ПСА загальний, вільний)

Після біопсії передміхурової залози і масажу простати кров для визначення ПСА можна здавати не раніше ніж через 2 тижні. Постхірургічний рівень ПСА визначається не раніше ніж через 6 тижнів після втручання.

ІНФЕКЦІЇ:

 1. Кров можна здавати у ранкові години натщесерце (або в денні та вечірні години, через 4-5 годин після останнього прийому їжі).
 2. За 1-2 дні до дослідження виключити з раціону продукти з високим вмістом жирів.
 3. Перед здачею крові на вірусні гепатити за 2 дні до дослідження бажано виключити з раціону цитрусові, помаранчеві фрукти та овочі.
 4. Результати досліджень на наявність інфекцій залежать від періоду інфікування і стану імунної системи, тому негативний результат повністю не виключає інфекції. На ранньому етапі захворювання відбувається сероконверсія (відсутність антитіл в гострий період захворювання). У сумнівних випадках доцільно провести повторний аналіз через 3-5 днів.
 5. Дослідження крові на наявність антитіл класу IgМ до збудників інфекцій слід проводити не раніше 5-7 дня з моменту захворювання, а антитіл класів IgG, IgA не раніше 10-14 дня. Це пов'язано з термінами вироблення антитіл імунною системою і появою їх у крові в діагностичному титрі.
АНАЛІЗИ СЕЧІ
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПЕРЕД ЗДАЧЕЮ АНАЛІЗІВ СЕЧІ:
 1. Збір сечі пацієнт проводить самостійно (виняток становлять діти та важкохворі).
 2. Необхідно проводити правильний забір сечі, як можна ретельніше дотримуючись правил гігієни. Чоловіки при сечовипусканні повинні повністю відтягнути шкірну складку і звільнити зовнішній отвір сечовипускального каналу. Жінки - розсунути статеві губи.
 3. Не можна збирати сечу під час менструації. Після проведення цистоскопії аналіз сечі можна призначати не раніше, ніж через 5-7 днів.
 4. Попередній туалет зовнішніх статевих органів:

у жінок - стерильним ватним тампоном, змоченим теплою мильною водою проводиться туалет зовнішніх статевих органів (обробка статевих губ рухом тампона спереду і вниз); висушується чистою серветкою, попередньо прасованою гарячою праскою.

у чоловіків - проводиться туалет зовнішнього отвору сечовипускального каналу теплою водою з милом, потім промивається теплою водою і висушується чистою серветкою, попередньо прасованою гарячою праскою.

Загальний аналіз сечі

Для загального аналізу використовують першу ранкову порцію сечі (попереднє сечовипускання повинно бути не пізніше 2-х годин ночі).

Перші кілька мілілітрів сечі злити в унітаз. Всю порцію ранкової сечі зібрати в сухий чистий контейнер при вільному сечовипусканні.

Відлити 40-50 мілілітрів від загального обсягу сечі в спеціальний контейнер і щільно закрити кришкою. Не можна брати сечу з судна, горщика. Зібрану сечу відразу доставити в лабораторію. Допускається зберігання сечі в холодильнику (при t +2 +4° С), але не більше 1,5 годин.

Збір добової сечі

 1. Зібрати сечу протягом 24 годин на звичайному питному режимі (1,5-2 л на добу).
 2. У 6-8 годин ранку звільнити сечовий міхур (цю порцію сечі вилити).
 3. Протягом 24 годин зібрати сечу в чисту посудину ємністю не менше 2 л. В час збору ємність з сечею необхідно зберігати в прохолодному місці (оптимально - в холодильнику на нижній полиці при +4 +8° С), не допускаючи її замерзання.
 4. Останню порцію сечі зібрати точно в той же час, коли напередодні було розпочато збір.
 5. Виміряти кількість сечі, відлити 50-100 мл в чистий контейнер. Обов'язково написати на контейнері об'єм сечі, зібраної за добу.
 6. Увага! При зборі добової сечі на кортизол і на Метанефрини в першу порцію сечі необхідно додати відповідний консервант (порції консервантів видаються на забірних пунктах).

Аналіз сечі по Нечипоренко

Зібрати сечу вранці (відразу після сну) за методом проби 3-х склянок: починати мочитися в унітаз, середню порцію зібрати в посуд для лабораторного дослідження, закінчувати - в унітаз. Друга порція сечі повинна переважати за обсягом. У лабораторію доставити середню порцію сечі в спеціальному контейнері. Повідомити час збору сечі реєстратору.

Допускається зберігання сечі в холодильнику (при t +2°С +4°С), але не більше 1,5 годин.

Аналіз сечі за Зимницьким

Зібрати сечу протягом 24 годин на звичайному питному режимі (1,5-2 л на добу), враховуючи випиту кількість рідини за добу.

О 6 годині ранку звільнити сечовий міхур (цю порцію сечі вилити).

Через кожні 3 години протягом доби збирати сечу в окремі ємності, на яких вказувати час збору і номер порції.

Всього 8 порцій:

1 порція - з 6-00 до 9-00 ранку, 2 порція - з 9-00 до 12-00,

3 порція - з 12-00 до 15-00, 4 порція - з 15-00 до 18-00,

5 порція - з 18-00 до 21-00, 6 порція - з 21-00 до 24-00,

7 порція - з 24-00 до 3-00, 8 порція - з 3-00 до 6-00 години.

Посів сечі (з визначенням чутливості до антибіотиків)

Посів сечі (з визначенням чутливості до антибіотиків)

Сечу зібрати в стерильний контейнер: перші 15 мл сечі для аналізу не використовуються! Наступні 3-10 мл зібрати в стерильний контейнер, щільно закрутити кришку.

Доставити біоматеріал в лабораторію протягом 1,5-2 годин після збору. Допускається зберігання біоматеріалу в холодильнику при t +2 +4° С не більше 3-4 годин.

При доставці в лабораторію пізніше зазначених термінів результати посіву сечі можуть бути недостовірні.

Збір сечі необхідно проводити до початку медикаментозного лікування і не раніше 5 днів після проведеного курсу лікування.

АНАЛІЗ КАЛУ
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПЕРЕД ЗДАЧЕЮ АНАЛІЗІВ КАЛУ:
 1. Кал повинен бути отриманий без застосування клізм і проносних.
 2. У спеціальний контейнер зібрати 1-2 чайних ложки калу.
 3. Доставити в лабораторію протягом 3-х годин після збору.

Аналіз калу на дисбактеріоз

Відібрати в окремий контейнер 2 - 4 г (1 чайна ложка) калу і в цей же день доставити в лабораторію.

Дослідження калу на приховану кров

За три дні до дослідження з раціону необхідно виключити м'ясо, печінку, кров'яну ковбасу і всі продукти, що містять залізо (яблука, болгарський перець, шпинат, білу квасолю, зелену цибулю, огірки, яйця). Дефекація повинна бути без застосування клізм і проносних.

У спеціальний контейнер зібрати 1-2 чайних ложки калу.

Доставити в лабораторію протягом 5-х годин після збору.

Зішкріб на ентеробіоз

Для даного дослідження береться зішкріб з періанальних складок (навколо анального отвору) самим клієнтом.

Вранці, до проведення гігієнічних процедур і туалету, провести зондом (можна використовувати вушну паличку попередньо змочену в теплій воді) круговими рухами навколо анального отвору. Помістити зонд в спеціальну пробірку або чисту ємність для сечі. Доставити в лабораторію протягом 3-х годин після збору.

АНАЛІЗ СПЕРМИ
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПЕРЕД ЗДАЧЕЮ АНАЛІЗІВ СПЕРМИ:
 1. Статева стриманість від 2 до 7 днів;
 2. Не можна приймати алкоголь;
 3. Не приймати лікарські препарати;
 4. Не можна відвідувати лазню або сауну;
 5. Не піддаватися впливу УВЧ.

Посів сперми (з визначенням чутливості до антибіотиків)

Сперму збирають в спеціальний контейнер. Заборонено використовувати презерватив для збору сперми (речовини, що використовуються при виробництві презервативів, впливають на рухливість сперматозоїдів).

Вранці після сну необхідно помочитися, зробити ретельний туалет зовнішнього отвору сечовипускального каналу теплою водою з милом.

Збір біоматеріалу виробляти шляхом мастурбації, не торкаючись стінок контейнера.

Аналіз збирається до проведення курсу антибіотиків або через 2-3 тижні після нього.

Сперму доставити в лабораторію протягом 3-х годин після збору при t +37°С.

При повторному дослідженні бажано дотримуватися, по можливості, однакових періодів утримання для правильної оцінки отриманих результатів в динаміці.

Спермограма, MAR-тест

Суворо дотримуватися загальних правил підготовки і збору біоматеріалу, як для посіву сперми.

На спермограмму доставка біоматеріалу в лабораторію здійснюється протягом 1 години при t +37°С.

Для діагностики чоловічого безпліддя при результатах, що відрізняються від норми, необхідно через 1-2 тижні перездати спермограмму.

Дослідження "Спермограмма" здається тільки за адресою: м.Ірпінь, вул. Пушкінська, 78, за попереднім записом через контакт-центр лабораторії

ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПЕРЕД ЗДАЧІ АНАЛІЗІВ СЛИНИ:

За 3 години до збору слини забороняється:

 1. чистити зуби;
 2. полоскати рот;
 3. вживати їжу;
 4. жувати жувальну гумку.

Якщо пацієнт приймає ліки для лікування порожнини рота, він повинен проінформувати про це лікаря.

У спеціальний контейнер зібрати 2-3 мл слини.

Зразок слини доставити в лабораторію протягом 3-4 годин з моменту збору. Допускається заморожування біоматеріалу в морозильній камері, доставити в лабораторію в замороженому вигляді. Але не розморожувати!

ПЛР-ДІАГНОСТИКА
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПЕРЕД ПРОВЕДЕННЯМ ПЛР-ДІАГНОСТИКИ:
 1. За 10 днів до взяття біоматеріалу необхідно припинити прийом лікарських препаратів і лікувальні процедури.
 2. Кров здавати натщесерце.
 3. Сеча (середня порція) збирається вранці після сну.
 4. Доставка в лабораторію здійснюється в той же день протягом 2- 3 годин.

Перед здачею біоматеріалу з урогенітального тракту не можна:

 1. мочитися 2-3 години до взяття матеріалу;
 2. жити статевим життям менш ніж за 36 годин до взяття матеріалу;
 3. застосовувати дезінфікуючі розчини;
 4. використовувати антибактеріальне мило;
 5. застосовувати антибактеріальні засоби або уросептики;
 6. жінкам застосовувати будь-які вагінальні свічки менш, ніж за 36 годин до взяття матеріалу;
 7. жінкам спринцюватися;
 8. жінкам здавати аналізи під час менструації.

Що робити, якщо Ви щось порушили з вище перерахованого?

 1. Перенести здачу аналізу на інший день.
 2. Перескласти аналіз пізніше, через два тижні після завершення курсу лікування антибактеріальними засобами. Якщо на тлі їх застосування Ви отримали хороші результати – це не є істинною картиною, але може бути показовим в оцінці лікування на даному етапі і це не говорить про те, що лікування можна припинити!
МІКРОБІОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Правила підготовки до деяких мікробіологічних досліджень включені до відповідних розділів (дослідження сечі, калу, сперми).

Для всіх мікробіологічних досліджень рекомендується припинення застосування антибактеріальних препаратів за 7-10 днів до взяття матеріалу.

виділення

Протягом 14 днів перед дослідженням пацієнти не повинні приймати антибіотики.

У жінок взяття біологічного матеріалу найкраще проводити не раніше ніж через 14 днів після менструації.

Перед взяттям матеріалу пацієнтам рекомендується утриматися від сечовипускання протягом 1,5-2 годин.

При наявності гнійних виділень зішкріб рекомендується брати через 15-20 хв після сечовипускання.

У чоловіків дослідження проводиться вранці до сечовипускання або пацієнтам рекомендується утриматися від сечовипускання протягом 4-5 годин до взяття проби.

Посів грудного молока:

Перед збором матеріалу груди промити теплою водою з милом, витерти чистим рушником, ретельно обробити соски і навколососкову область молочних залоз ватним тампоном, змоченим 70% етиловим спиртом (кожна залоза обробляється окремим тампоном).

Перші 10-15 мл зцідженого молока для аналізу не використовуються.

Наступні 3-4 мл молока збираються з кожної із грудей в стерильні контейнери (підписати - права і ліва).

Матеріал доставити в лабораторію протягом 2-х годин після збору.

Посів секрету передміхурової залози:

Секрет простати отримують в процесі масажу передміхурової залози виключно лікарем-урологом. Матеріал збирається в стерильний контейнер після туалету зовнішнього отвору сечовипускального каналу теплою водою з милом.

Дослідження мазка із зіву:

Мазок із зіву береться строго натщесерце, перед дослідженням не можна:

 • - чистити зуби,
 • - полоскати рот водою,
 • - жувати жувальну гумку.

Пошук:

по групі