Аналіз крові на антитіла до рецепторів ТТГ входить до тиреоїдної панелі та використовується переважно для диференціальної діагностики дифузного токсичного зобу та інших причин синдрому гіпертиреозу.
Опис аналізу
Антитіла до рецепторів ТТГ (АТ до ТТГ, анти-рТТГ) – це специфічні аутоантитіла, антигеном для яких є білок, пов’язаний з рецепторами тиреотропного гормону. Ці рецептори розташовані на поверхні епітеліальних клітин щитоподібної залози, тиреотропний гормон гіпофізу зв’язується з ними та стимулює продукцію тиреоїдних гормонів. При деяких порушеннях у функціонуванні імунної системи утворюються антитіла, що можуть підсилювати або блокувати вплив ТТГ на чутливі до нього рецептори (стимулюючі та блокуючі антитіла до рецептора ТТГ).
Високі титри цих антитіл у крові, які дозволяє виявити аналіз, є маркером деяких захворювань щитовидної залози, а ефективне лікування цих захворювань тиреотоксичними препаратами супроводжується зменшенням концентрації антитіл до рецепторів ТТГ.
Показання до аналізу на АТ до рецепторів ТТГ
АТ до рецепторів ТТГ є інформативним маркером Базедової хвороби (хвороби Грейвса, дифузного токсичного зобу). Це поширене захворювання щитовидної залози, що супроводжується її гіперфункцією та тиреотоксикозом. Стимулюючі антитіла до рецепторів тиреотропного гормону виявляють у крові 85-100% пацієнтів з хворобою Грейвса, блокуючі – у 75-96%. Інші захворювання, що проявляються симптомами гіпертиреозу, зазвичай не супроводжуються утворенням цих антитіл, тому позитивний результат аналізу (антитіла до рецепторів ТТГ вище норми) дозволяє підтвердити діагноз Базедова хвороба. Підвищені антитіла до ТТГ також можуть виявлятися при тиреоїдиті Хашимото, що супроводжується гіпотиреозом, але лише у 10-15% пацієнтів.
Основні показання до проведення аналізу на антитіла до рецепторів ТТГ:
симптоми гіпертиреозу, тиреотоксикозу (зокрема, неонатального у немовлят), необхідність диференціальної діагностики;
атипова клінічна картина дифузного токсичного зобу;
проведення лікування хвороби Грейвса (рівень антитіл до рецепторів ТТГ оцінюється перед початком лікування, перед переходом на підтримуючу терапію та перед закінченням курсу);
рецидив хвороби Грейвса;
планування та ведення вагітності в жінок з хворобою Грейвса в анамнезі, ознаки гіпотиреозу чи гестаційного тиреотоксикозу у вагітних, лікування тиреостатичними препаратами під час вагітності.
Норма рівня антитіл до рецепторів тиреотропного гормону в крові
Норма АТ до ТТГ – < 1,5 МО/л, референтне значення не залежить від віку, статі. Титр антитіл до рецепторів ТТГ є маркером активності патологічного процесу. Для інтерпретації результатів повторних аналізів важлива динаміка показників:
швидке зниження титру АТ до ТТГ – показник успішності лікування;
зниження менше ніж на 50% за півроку лікування – низька ймовірність досягнення ремісії;
стабільно високий рівень чи його підвищення під час терапії – несприятливий прогностичний критерій (високий ризик рецидиву).
Важливо: Негативний результат аналізу не завжди означає відсутність Базедової хвороби, тому розшифровка має здійснюватися з урахуванням результатів інших лабораторних, інструментальних досліджень і клінічної картини в цілому.
Правила підготовки до аналізу на АТ до ТТГ
Специфічна підготовка не потрібна:
аналіз рекомендується здавати натще;
напередодні уникати фізичних та емоційних перенапружень;