Комплексний аналіз на гормони щитовидної залози – пакет досліджень, що складається з кількох аналізів тиреоїдної панелі, дозволяє перевірити стан щитовидної залози, діагностувати її гіпо- чи гіперфункцію, а також аутоімунні патології.
Комплексний аналіз щитовидної залози: що входить
Комплексне лабораторне обстеження щитовидної залози включає 4 дослідження:
ТТГ (тиреотропний гормон), виробляється гіпофізом, регулює продукцію тиреоїдних гормонів. Перевірка щитовидки при підозрі на гіпотиреоз чи гіпертиреоз, а також скринінгове обстеження починається з оцінки рівня цього гормону. Норма – 0.4 – 4.0 мкМО/мл, референтні значення для вагітних – 0.2 – 3.5 мкМО/мл;
Т4 вільний (тироксин) – головний аналіз на гормони щитовидки. Оцінка рівня не зв’язаної з білками фракції основного тиреоїдного гормону є важливим інструментом діагностики гіпертиреозу та гіпотиреозу. Референтні значення Ж: 10.3 – 24.5 ммоль/л, Ч: 11.32 – 22.13 нмоль/л;
Т3 вільний (трийодтиронін) – ще один аналіз на гормони щитовидної залози, зазвичай виконується на додачу до перших двох аналізів у складі комплексної діагностики гіпертиреозу. Норма для дорослих – 2.0 – 4.2 пг/мл, для дітей залежить від віку;
АТПО (анти-ТПО, антитіла до тиреоїдної пероксидази). Цей аналіз щитовидної залози, на відміну від решти, спрямований на діагностику не гіпо- чи гіпертиреозу, а аутоімунних захворювань. Аналіз на АТПО – найчутливіший метод, що дозволяє виявити аутоімунні патології щитовидки навіть на доклінічній стадії. Норма – 0- 35 МО/мл.
Показання до аналізу крові на щитовидку
Перевірка щитовидної залози може проводитись як з профілактичною метою (скринінг), так і при наявності клінічних симптомів, що дозволяють запідозрити патологію щитовидки. Також аналіз на гормони щитовидної залози та гіпофізу й антитіла до ТПО може призначатись пацієнтам, що проходять/пройшли лікування таких патологій з метою моніторингу динаміки, оцінки ефективності лікування.
Основні показання до комплексного аналізу на гормони щитовидної залози:
симптоми гіпотиреозу – млявість, сонливість, загальмованість, набір ваги, зябкість, закрепи, зниження лібідо;
поява зобу, болі та дискомфортні відчуття в шиї в зоні щитовидної залози;
порушення структури щитовидної залози, виявлені при обстеженні ендокринологом, на УЗД;
наявність клінічних ознак та/або лабораторних маркерів інших аутоімунних захворювань;
жіноче безпліддя, планування вагітності, період менопаузи у жінок;
наявність патологій щитовидної залози в сімейному анамнезі;
прийом препаратів, що впливають на функцію щитовидної залози (аналізи виконуються перед початком та під час їх прийому).
Підготовка до аналізу на гормони щитоподібної залози
Щоб уникнути спотворення результатів, перед здачею комплексного аналізу на гормони щитовидної залози не можна приймати гормональні препарати, препарати йоду, проходити обстеження з використанням рентгеноконтрастних речовин, нервувати, перенапружуватись. Будь-які інструментальні дослідження та фізіотерапевтичні процедури краще проводити після забору крові. Необхідно:
за погодженням з лікарем відмінити прийом тиреоїдних гормонів і препаратів йоду за 3 доби, стероїдних гормонів – за 2 доби до здачі аналізу;
протягом доби напередодні уникати стресів і обмежувати фізичні навантаження;
здавати кров натще або через 2-3 години після їжі. Можна пити просту негазовану воду;
не курити протягом 3 годин.
Якщо аналіз здає вагітна жінка, у бланку має бути зазначений термін вагітності, щоб лікар міг зважати на цей фактор при інтерпретації результатів.
Здати пакет аналізів на гормони щитовидної залози можна у відділеннях лабораторії НеоЛаб (можливий виклик медсестри додому). Ціна комплексу – 890 грн.