Креатинін — речовина, яка утворюється внаслідок розпаду білку креатину в мʼязах. Цей кінцевий продукт виводиться з організму за допомогою нирок, тому креатинін в крові є важливим діагностичним критерієм захворювання сечовивідної системи та інших патологій. Підвищений креатинін часто вказує на ниркову недостатність, надмірні фізичні навантаження або зневоднення. Зниження кількості креатиніну в крові діагностується рідко, але може свідчити про розвиток дистрофічних процесів у мʼязах або недостатнє споживання білків.
Креатинін: опис дослідження
Креатинін надходить в кров після розпаду креатину під час роботи мʼязів. В здоровому організмі ця речовина постійно фільтрується нирками і виводиться з організму. Надмірна кількість креатиніну в крові не впливає на самопочуття людини, проте зʼявляються інші неприємні симптоми, які часто вказують на порушення сечовивідної системи. У лабораторії “Нео Лаб” біохімічний аналіз крові на креатинін проводиться натщесерце, для цього проводять забір венозної крові.
Показання до аналізу крові на креатинін
Аналіз на креатинін можуть призначити в наступних випадках:
Діагностика захворювань нирок: гломеруло- та пієлонефрити, полікістоз, нефротичний синдром, ниркова недостатність, пухлини та інше;
Моніторинг перебігу захворювань, які залежать від функціонування нирок (цукровий діабет, серцева недостатність, артеріальна гіпертензія);
Оцінка загального стану здоровʼя перед хірургічними втручаннями або в період відновлення;
Хронічні набряки;
Різка втрата або набір ваги;
Постійна слабкість і апатія;
Дизуричні порушення;
Біль у поперековій ділянці.
Крім того, аналіз крові на креатинін допомагає оцінити вплив певних ліків на фільтраційну функцію нирок, що важливо для попередження ускладнень під час лікування певних хвороб.
Норма рівню креатиніну в крові
Норма креатиніну в крові залежить від віку, статі та індексу мʼязової маси. Ось таблиця з референтними значеннями:
Вік
Жінки
Чоловіки
до 1 міс.
0.3-1.0 мг/дл
0.3-1.0 мг/дл
до 12 міс.
0.2-0.4 мг/дл
0.2-0.4 мг/дл
до 12 р.
0.3-0.7 мг/дл
0.3-0.7 мг/дл
дорослі
0.5-1.1 мг/дл
0.6-1.3 мг/дл
За наявності сильних фізичних навантажень можливе незначне відхилення від норми, проте значна зміна показників креатиніну в крові вимагає консультації лікаря та проведення відповідних обстежень.
Правила підготовки до аналізу на креатинін
Для отримання правильних результатів аналізів на креатинін необхідно дотримуватися загальних рекомендацій здачі венозної крові, а саме:
Аналіз креатиніну здавати натщесерце, останній прийом їжі за 8-12 годин;
Перед процедурою уникати фізичних навантажень та стресу;
За 2-3 дні до аналізу потрібно відмовитися від алкоголю;
Проконсультуватися з лікарем щодо припинення прийому ліків;
За декілька годин до забору крові відмовитися від куріння.
Ці прості правила допоможуть врівноважити показники крові та отримати ефективну діагностику рівня креатиніну.