Печінкові проби – це комплексне біохімічне дослідження крові, спрямоване на оцінку функціонування печінки, виявлення ознак її захворювань. Медики також називають це пакетне дослідження біохімічним скринінгом функції печінки, а в народі іноді кажуть просто «аналізи на печінку».
Печінкові проби: що в них входить
Печінковий комплекс включає низку аналізів на перевірку концентрації в крові печінкових ферментів, жовчного пігменту та його фракцій, а також оцінку рівня загального білка, що є одним із маркерів стану печінки.
Білірубін загальний, прямий, непрямий
Ця печінкова проба ще називається «білірубін та його фракції». Білірубін – основний компонент жовчі, жовтий пігмент. Загальний білірубін – це сума прямої та непрямої фракцій. Непрямий (некон’югований) білірубін утворюється при розпаді еритроцитів, з кровотоком надходить до печінки, де відбувається його кон’югація (з’єднання з глюкуроновою кислотою) та перетворення на прямий. Рівень загального та прямого білірубіну можливо оцінити лабораторним шляхом, а непрямий білірубін – це розрахунковий показник. Підвищені показники білірубіну – маркер широкого переліку захворювань печінки та жовчовивідних шляхів. При різних захворюваннях рівень загального білірубіну може підвищуватись за рахунок прямої, непрямої та обох фракцій. Тому аналіз із визначенням рівня кожної фракції більш інформативний, ніж аналіз на загальний білірубін, і вартість його більш висока.
Аспартатамінотрансфераза (АСТ)
АСТ – фермент, що міститься переважно у клітинах печінки та серця (в меншій кількості – у клітинах нирок, скелетних м’язів), а при їх пошкодженні потрапляє до кровотоку. Підвищення рівня АСТ в крові є маркером пошкодження печінки при гепатиті, цирозі, прийомі гепатотоксичних препаратів, але може також бути пов’язаним з патологіями інших органів, тому рівень АСТ оцінюють в комплексі з АЛТ.
Аланінамінотрансфераза (АЛТ)
Ще один внутрішньоклітинний фермент, що міститься у клітинах печінки, нирок, у меншій кількості – серця та м’язів. При гепатитах та інших захворюваннях, що супроводжуються пошкодженням печінки, рівень АЛТ у крові підвищується ще до появи специфічної клінічної ознаки – жовтяниці.
Гамма-глутамілтрансфераза (ГГТ)
ГГТ (гамма-ГТ) – фермент печінки та підшлункової залози. Підвищення рівня цього ферменту в крові може бути ознакою холестазу (порушення відтоку жовчі), пошкодження печінки при інфекційних і неінфекційних захворюваннях. Також спровокувати підвищення ГГТ може вживання алкоголю, деяких медикаментів.
Лужна фосфатаза (ЛФ)
Лужна фосфатаза – група ферментів, що локалізуються переважно в печінці та жовчовивідних шляхах, виконують функцію каталізатора в реакціях за участю фосфорної кислоти та її органічних сполук. Одна з основних причин підвищення рівня ЛФ у крові – руйнування клітин печінки та жовчовивідних шляхів, непрохідність жовчовивідних шляхів.
Загальний білок
Загальний білок – це сума альбумінів і глобулінів, білкових фракцій, рівень яких у крові може використовуватись в якості маркера різноманітних патологічних станів. Зокрема, підвищення рівня загального білка може бути наслідком хронічного гепатиту, а зниження – результатом пригнічення синтезу білків у печінці.
Показання до аналізу крові на печінкові проби
Печінковий аналіз крові може призначатись:
з профілактичною метою – для оцінки основних показників стану печінки та її функціонування, скринінгу її патологій до появи клінічних симптомів (таке обстеження рекомендується проходити раз на рік);
для оцінки стану печінки при наявності факторів ризику (зловживання алкоголем, шкідливі умови праці, прийом гепатотоксичних препаратів);
для оцінки впливу захворювань інших органів на функцію печінки;
у складі комплексної діагностики, диференційної діагностики захворювань печінки при появі специфічних симптомів (жовтяниця, біль, важкість, дискомфортні відчуття у правому підребер’ї, гіркота в роті, нудота, блювання тощо);
під час лікування захворювань печінки, жовчовивідних шляхів для оцінки ефективності терапії;
з метою моніторингу стану пацієнтів із хронічними захворюваннями печінки.
Норми печінкових ферментів у крові
У дітей референтні значення рівня печінкових трансфераз залежать від віку, у дорослих – від статі, для жінок в нормі характерний більш низький рівень активності печінкових ферментів. Рівень білірубіну та загального білка в крові від статі не залежить, референтні значення можуть варіюватися в залежності від тест-системи.
Вік, стать / Норма
АСТ
АЛТ
ГГТ
ЛФ
Новонароджені
25-75
0-49
—
—
Діти до 1 міс.
15-60
0-54
0-250
—
Діти до 1 року
0-177
—
Діти 1-3 роки
0-33
—
Діти 3-6 років
0-29
—
Діти 6-12 років
0-39
—
Діти 12-17 років
0-27
—
Чоловіки
0-41
0-40
0-55
30-120
Жінки
0-40
0-37
0-38
Розшифровку результатів здійснює лікар, що призначив печінкові проби, для коректної інтерпретації важливо розглядати всі показники в комплексі.
Правила підготовки до аналізу
Як і інші види біохімії крові (ниркові проби, ліпідограма тощо), аналіз на печінкові проби здається виключно натще. Інші правила, як здавати цей комплексний аналіз:
протягом 3 діб необхідно виключити вживання алкоголю;
напередодні обмежити вживання жирів;
протягом доби уникати стресів і фізичного перенапруження;
30 хвилин не курити.
Здати кров на печінкові проби можливо у різних відділеннях лабораторії НеоЛаб або викликати медсестру додому.