Аналіз крові на тиреоглобулін (ТГ аналіз) входить до тиреоїдної панелі (аналізи, що дозволяють оцінити функціонування щитовидної залози). Здати цей аналіз можна у різних відділеннях лабораторії НеоЛаб.
Тиреоглобулін (ТГ): опис
Тиреоглобулін (ТГ, TG) –це білок що виконує функцію тиреоїдного прогормона (попередника гормонів щитовидної залози). Він продукується здоровими клітинами щитоподібної залози, а також клітинами, злоякісних пухлин, що утворюються в цій залозі. Тиреоглобулін зберігається у залозі, разом з йодом використовується для синтезу гормонів Т4 та Т3 і надходить до кровотоку. Рівень ТГ у крові напряму залежить від розміру щитовидної залози та значно підвищується при її новоутвореннях, захворюваннях, що супроводжуються її збільшенням.
Оскільки високий рівень тиреоглобуліну може виявлятись у крові як при онкологічних, так і при неонкологічних патологіях щитовидної залози, його зазвичай не використовують в якості онкомаркеру для діагностики раку. Але ТГ є високоінформативним маркером його рецидивів після видалення щитовидної залози (тиреоїдектомії).
Показання до аналізу на тиреоглобулін
Аналіз ТГ призначається пацієнтам після лікування фолікулярної або папілярної карциноми щитовидної залози шляхом тиреоїдектомії з метою контролю ефективності лікування, своєчасного виявлення рецидивів і метастазування. Такий моніторинг доцільно проводити, якщо до початку лікування у пацієнта був тиреоглобулін вище норми. З метою моніторингу рівня ТГ аналіз виконується мінімум через 6 тижнів після операції, потім регулярно повторюється з періодичністю 6-12 місяців (частоту визначає лікар-онколог залежно від рівня ризику рецидиву).
Крім того, аналіз на тиреоглобулін може використовуватись у складі:
діагностики штучно викликаного тиреотоксикозу при проведенні замісної терапії;
діагностики тиреоїдитів, перенесених не більше 2 років тому, оцінки активності запального процесу;
обстеження дітей з вродженим гіпотиреоїдитом.
Яка норма тиреоглобуліну в крові
Норма ТГ в крові – 1,70-55,6 нг/мл, референтні значення у жінок та чоловіків однакові.
Якщо аналіз проводиться з метою моніторингу після тиреоїдектомії:
високий рівень ТГ є маркером рецидиву раку щитовидної залози, метастазів в інших органах;
нормальний вказує на одужання.
Важливо: Результат може бути хибнонегативним при наявності в крові антитіл до ТГ, гетерофільних антитіл до деяких вірусів, а також у разі рецидиву пухлини, що продукує дефектний ТГ або не продукує його взагалі. Тому інтерпретація результатів має здійснюватися в комплексі з результатами аналізів на антитіла (це впливає на ціну дослідження) та з урахуванням клінічних даних, результатів інструментальної діагностики.
Тиреоглобулін підвищений у пацієнтів, що не піддавались тиреоїдектомії, може вказувати на:
наявність папілярної, фолікулярної аденокарциноми щитовидної залози;
наявність її неонкологічних захворювань щитовидної залози – доброякісної аденоми, ендемічного зобу, гіпертиреозу, Базедової хвороби, підгострого тиреоїдиту.
Тиреоглобулін знижений (нижче норми) вказує на штучний тиреотоксикоз внаслідок передозування тиреоїдними гормонами.
Правила підготовки до аналізу
Кров здається натщесерце.
Півгодини до забору крові не курити, виключити емоційне та фізичне перенапруження.