Аналіз на ТТГ входить до тиреоїдної панелі та є тестом першої лінії для скринінгу чи діагностики таких патологій щитовидної залози як гіпотиреоз і гіпертиреоз.
Загальна характеристика
Тиреотропний гормон (ТТГ, TSH) – це гормон, що продукується передньою долею гіпофізу (цей процес регулюється гіпоталамусом), надходить до кровотоку, зв’язується з рецепторами клітин щитовидної залози та стимулює продукцію її гормонів Т3 та Т4. Формулювання «тиреотропний гормон щитоподібної залози» є некоректним, оскільки щитоподібна залоза не виробляє ТТГ, але її гормони регулюють за принципом негативного зворотного зв’язку продукцію ТТГ гіпофізом.
Гормон ТТГ підтримує нормальний рівень гормонів щитовидної залози, отже, опосередковано впливає на ті самі процеси, що й тиреоїдні гормони. Зокрема, його відхилення від норми може супроводжуватись порушеннями терморегуляції, психоемоційного стану, втратою чи набором ваги, розладами менструального циклу в жінок, безпліддям тощо.
Коли слід перевірити рівень тиреотропного гормону
Аналіз крові на ТТГ може призначатися для оцінки функціонування щитовидної залози, скринінгу її захворювань на доклінічній стадії, діагностики таких захворювань та їх моніторингу, оцінки ефективності лікування. Зокрема, аналіз на тиреотропний гормон призначається:
якщо під час огляду ендокринологом чи проведення УЗД щитоподібної залози виявлене її збільшення;
при наявності симптомів гіпотиреозу чи гіпертиреозу;
при жіночому безплідді, невиношуванні вагітності, галактореї (виділення молока з грудних залоз, не пов’язане з годуванням немовляти);
при наявності патологій, що можуть бути наслідком дисфункції щитоподібної залози (надмірний ріст волосся на обличчі та тілі в жінок, облисіння, аритмії, артеріальна гіпертензія);
немовлятам з підвищеним ризиком захворювань щитоподібної залози;
дітям із затримкою фізичного та розумового розвитку.
Норма тиреотропного гормону
Нормальний показник для дорослих старше 20 років – 0.4 – 4.0 мкМО/мл, норми для чоловіків та невагітних жінок однакові. При вагітності через продукцію ХГЛ рівень ТТГ в нормі знижується до 0.2 – 3.5 мкМО/мл, у 3 триместрі можливе його підвищення. Референтне значення у дітей залежить від віку, рівень ТТГ у немовлят і дітей 1 року життя значно вищий, ніж у дорослих, потім поступово знижується, після 20 років стабілізується.
Важливо: Вивільнення ТТГ залежить від циркадних ритмів, тому його рівень в крові може істотно змінюватись протягом доби. При проведенні повторних аналізів для моніторингу кров необхідно здавати в той самий час доби.
Причини підвищення ТТГ в крові
Підвищений тиреотропний гормон може бути наслідком таких станів:
Відхилення ТТГ від норми може бути наслідком первинних захворювань щитовидної залози чи патологій гіпоталамо-гіпофізарної системи, інших ендокринних патологій, маркером низки психічних захворювань. Для коректної інтерпретації необхідно враховувати результати інших досліджень.
Правила підготовки до аналізу
Аналіз на ТТГ рекомендується здавати зранку натщесерце або мінімум через 2-3 години після їжі (дітям 1 року життя – через 30-40 хвилин). Жінки можуть здавати аналіз у будь-який день менструального циклу. Перед здачею крові не можна:
протягом 3 діб приймати препарати йоду та тиреоїдні гормони, протягом 2 діб – стероїдні гормони (відміна
таких препаратів здійснюється за погодженням з лікарем);
протягом доби нервуватись та перенапружуватись;
протягом 3 годин курити.
Здати аналіз можна у відділеннях лабораторії NeoLab у Києві. Ціна 240 грн.