Час виконання: 1 р. д. Матеріал: Венозна кров Синоніми: Прогестин, гестаген, Progesterone, P4, PRG, pregn-4-ene-3,20-dione Маркер: Маркер порушень функціонування гіпоталамо-гіпофізарно-гонадної системи, метаболізму стероїдних гормонів, перебігу вагітності Референтні значення:
Діти
Стать/вік
Норма, нмол/л (nmol/L)
Дівчата
Хлопчики
1 – 7 днів
0,79 – 6,9
1,39 – 9,54
8 – 15 днів
1,11 – 4,51
1,11 – 7,31
1 – 3 роки
< 1,93
< 1,94
4 – 6 років
< 3,14
< 4,1
7 – 8 років
0,79 – 3,14
0,82 – 3,4
9 – 10 років
0,41 – 3,18
< 3,37
11 років
1,17 – 2,92
1,01 – 3,33
12 років
1,55 – 5,34
1,01 – 4,86
13 років
1,27 – 4,64
1,3 – 4,6
14 років
1,78 – 39,1
1,24 – 3,94
15 років
2,22 – 42,6
2,03 – 7,95
16 років
2,06 – 46,1
2,35 – 11,7
17 років
2,44 – 35,9
2,6 – 6,04
18 – 19 років
4,04 – 41,34
3,8 – 9,54
Дорослі
Стать
Примітка
Норма, нмол/л (nmol/L)
Жінки
Фаза циклу/ триместр вагітності
Фолікулінова
< 3,6
Овуляторний пік
1,53 – 5,47
Лютеїнова
3,02 – 66,8
Постменопауза
< 3,18
В разі прийому оральних контрацептивів
1,08 – 2,93
1-й триместр
29,6 – 106
2-й триместр
93,86 – 159
3-й триместр
264 – 509
Чоловіки
від 20 років
< 2,38
Вид забору: Забір венозної крові одноразовими стерильними системами Метод дослідження: Електрохемілюмінесцентний іммуноаналіз (ECLIA) (Хемілюмінесцентний іммуноаналіз) Діапазон вимірювань: 0,159 – 1910 нмоль/л або 0,05 – 600,62 нг/мл Хто призначає дослідження: Гінеколог, ендокринолог, репродуктолог
Загальна інформація
Аналіз на прогестерон відноситься до гормональної панелі. Гормон прогестерон у невагітних жінок виробляється жовтим тілом яєчників, в меншій кількості – корою надниркових залоз, у вагітних – плацентою, у чоловіків – яєчками. З настанням клімаксу його продукція різко скорочується. Норма прогестерону в крові у невагітних жінок репродуктивного віку розрізняється на різних фазах менструального циклу. У фолікулярній фазі рівень цього гормону найнижчий, під час овуляції починає зростати, у лютеїновій фазі (фазі жовтого тіла) прогестерон сягає максимально можливого, поза вагітністю, рівня. Жовте тіло виробляє прогестерон для того, щоб підготувати ендометрій матки до імплантації ембріону в разі запліднення. На 21 або 22 день (при стандартній тривалості циклу) його вміст в крові може сягати 6,4−79,5 нмоль/л.
Якщо запліднення не відбулося, жовте тіло регресує, рівень прогестерону різко знижається, це викликає менструальну кровотечу. В разі настання вагітності утворюється плацента, яка виробляє прогестерон замість жовтого тіла, рівень цього гормону продовжує зростати для забезпечення нормального перебігу вагітності, регулювання тонусу матки та адаптації імунної системи матері до антигенів плоду. Норма прогестерону при вагітності для кожного триместру своя, також вона може варіюватися пропорційно кількості плодів. Аналіз на прогестерон не використовують в якості тесту на вагітність, але він може використовуватись для діагностики позаматкової вагітності та моніторингу перебігу вагітності (показує, чи нормально функціонує плацента).
Високий прогестерон у жінок поза вагітністю може викликати набрякання та підвищену чутливість молочних залоз, зниження лібідо, збільшення маси тіла, тривожний та пригнічений настрій. Як підвищений, так і знижений прогестерон у невагітних жінок може проявлятись дисфункціональними матковими кровотечами, порушеннями менструального циклу, болями внизу живота. Оскільки ті самі прояви можуть бути пов’язані з іншими причинами, точно зрозуміти, в нормі прогестерон чи є відхилення, допоможуть тільки лабораторні аналізи, розшифровку результатів яких має здійснювати лікар.
У чоловіків прогестерон є попередником низки статевих гормонів, бере участь у регулюванні обмінних процесів і гормонального балансу, артеріального тиску та рівня цукру в крові, перешкоджає розростанню тканин передміхурової залози (аденомі простати).
Коли здати прогестерон
Аналіз на прогестерон жінкам може призначатися:
при безплідді для з’ясування його причин;
при порушеннях менструального циклу, дисфункціональних маткових кровотечах;
при застосуванні допоміжних репродуктивних технологій, стимуляції овуляції – для підтвердження її настання;
якщо тест на ХГЧ підтвердив настання вагітності, але є підозра, що вона позаматкова;
при загрозі переривання вагітності на ранніх термінах та ін’єкційному введенні прогестерону – для контролю ефективності такої терапії;
при ускладненій вагітності у 2-3 триместрі – для контролю стану плоду та функціонування плаценти.
при підозрі на новоутворення простати, надниркових залоз, яєчок;
якщо проводиться лікування гормональних порушень чи новоутворень – для контролю ефективності.
Дітям аналіз призначається при ознаках відхилення продукції статевих гормонів від норми, зокрема, порушеннях темпів статевого розвитку.
Якщо дослідження проводиться на етапі планування вагітності, для вивчення особливостей менструального циклу, з’ясування причин безпліддя жінкам при стандартній тривалості циклу (28 днів) здати кров на прогестерон потрібно на 21 день циклу (точніше, на 21-23 день). При іншій тривалості циклу – за 7 днів до початку очікуваної менструації. При нестабільному циклі за допомогою експрес-тестів або вимірювання базальної температури визначають настання овуляції та виконують аналіз на 6-7 день після неї. При виражених порушеннях циклу, підозрі на відсутність овуляцій аналіз може проводитись 2 чи більше разів на місяць, щоб з’ясувати, чи змінюється рівень прогестерону протягом місяця. Під час вагітності аналіз виконується за показаннями. Чоловікам, дітям та жінкам у постменопаузі здавати кров можна у будь-який день.
Як підготуватися до аналізу крові на прогестерон (PRG)
Для отримання коректних результатів необхідно:
за 2-3 дні до здачі аналізу за погодженням з лікарем відмінити прийом гормональних препаратів (стероїдних та тиреоїдних);
якщо проводились масаж, фізіотерапевтичні процедури, рентгенологічне чи УЗД дослідження, зачекати 1 добу;
протягом доби уникати фізичних та емоційних перенапружень, статевих контактів;
здавати матеріал для дослідження (кров з вени) зранку натщесерце;
не курити за 1-3 години до здачі аналізу.
Будь-які препарати, добавки, а також перенесені нещодавно інфекції можуть вплинути на результати аналізу, про ці фактори необхідно попередити лікаря, що буде здійснювати розшифровку.
Причини зниження
Можливі причини зниження прогестерону у жінок:
хронічне запалення внутрішніх репродуктивних органів;
різні форми аменореї;
дисфункціональні маткові кровотечі без овуляції;
недостатність жовтого тіла;
гіперестрогенія;
у поєднанні з позитивним результатом аналізу на ХГЛ – позаматкова вагітність;
загроза переривання вагітності чи передчасних пологів, плацентарна недостатність, пізній гестоз;
переношування вагітності.
Знижений прогестерон у чоловіків може бути пов’язаний з такими причинами:
Інтерпретацію результатів аналізу на прогестерон здійснює лікар з урахуванням причини його призначення, статі, віку, гормонального статусу пацієнтки/пацієнта та інших факторів. Часто для коректної інтерпретації необхідно враховувати рівень інших гормонів, який визначається за допомогою інших аналізів. Ціна аналізу крові на прогестерон, що здається окремо чи у складі пакетного дослідження на різні гормони, може розрізнятись.