Час виконання 1-2 дні Матеріал для дослідження Венозна кров (сироватка) Синоніми Cекс-стероїд-зв’язуючий глобулін; Секс-зв’язуючий глобулін; Глобулін, що зв’язує статеві стероїди; ГЗСГ; ССЗГ; СЗГ; Тестостерон-естрадіол-зв’язуючий глобулін; Sex Hormone Binding Globulin; SHBG; Testosterone-estradiol-binding globulin. Маркер Маркер активності статевих стероїдів, гіперінсулінізму Вид забору Забір венозної крові одноразовими стерильними системами Метод дослідження Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (ECLIA) Діапазон вимірювань 0,35 – 2000 нмоль/л. Хто призначає дослідження Гінеколог, андролог, ендокринолог, репродуктолог
Глобулін, що зв’язує статеві гормони (ГЗСГ) – це глікопротеїн, що за функціональним призначенням відноситься до транспортних білків. Молекула цього глікопротеїна має ділянку, що зв’язує стероїдні гормони, у зв’язаній формі вони стають неактивними та не можуть використовуватись тканинами. ГЗСГ (SHBG) виробляється переважно в печінці, циркулює в організмі та переносить до клітин і тканин органів-мішеней статеві гормони – андрогени (тестостерон, дигідротестостерон) та естрогени (переважно естрадіол). Тому його ще називають тестостерон-естрадіол-зв’язуючий глобулин. Назва глобулін секс-зв’язуючий гормон є некоректною, вона отримана шляхом перестановки слів у порядку, що спотворює смисл.
Основна функція цього глобуліну – транспортна, він доставляє гормони, що не розчиняються у воді та не можуть самостійно переміщатись з кровотоком, до органів, де ті виконують своє призначення. Також глобулін, що зв’язує статеві гормони виконує регулюючу функцію. Він регулює біологічну активність статевих гормонів і їх доступність для тканин шляхом регуляції співвідношення вільної та зв’язаної фракцій. Завдяки глобуліну, що зв’язує статеві гормони, в організмі утворюється депо статевих гормонів, з якого вони можуть вивільнятись, коли виникає така потреба, зокрема, коли гормон доставляється до органу-мішені.
Синтез ГЗСГ печінкою, в свою чергу, регулюється статевими та іншими гормонами, естрогени стимулюють його вироблення, а андрогени, навпаки, пригнічують. Тому норма ГЗСГ у жінок і чоловіків суттєво розрізняється, рівень цього глобуліну в крові жінок значно вищий. Під час вагітності цей глобулін захищає організм матері від розвитку гіперандрогенії через вплив андрогенів, що виробляє організм плоду.
Завдяки ГЗСГ гормон тестостерон у жіночому організмі знаходиться переважно у зв’язаній, неактивній формі. Якщо у жінок з якихось причин знижується рівень ГЗСГ, частка вільного тестостерону збільшується, він починає чинити виражений вплив на організм. Це може призвести до маскулінізації (появи чоловічих рис зовнішності). Глобулін, що зв’язує статеві гормони, зв’язує як андрогени, так і естрогени, тому його надто високий рівень у жінок загрожує пригніченням активності естрадіолу, припиненням місячних, безпліддям.
При підвищенні рівня цього транспортного глобуліну в крові чоловіків знижується доступність тестостерону для тканин, що може проявлятись пригніченням лібідо та сексуальної функції, безпліддям.
За деякими даними, знижений глобулін, що зв’язує статеві гормони, не тільки призводить до порушення їх балансу й активності, але також є одним з факторів розвитку інсулінорезистентності та цукрового діабету 2 типу.
Що показує аналіз SHBG
Аналіз на ГЗСГ (SHBG) дозволяє оцінити активність андрогенів та естрогенів (статевих стероїдів), виявити порушення статевого гормонального статусу, такі як гіпогонадизм у чоловіків і гіперандрогенія у жінок.
Аналіз на глобулін, що зв’язує статеві стероїди, є більш інформативним показником андрогенного статусу (рівня активності чоловічих статевих гормонів), ніж аналіз на загальний тестостерон. Відхилення рівня ГЗСГ від норми та порушення зв’язуючої здатності цього глобуліну супроводжуються збільшенням чи зменшенням частки активного тестостерону (вільної фракції), тоді як показники загального тестостерону тривалий час залишаються сталими. Аналіз на ГЗСГ спільно з аналізом на загальний тестостерон використовується для розрахунку індексу вільного тестостерону, індексу вільних андрогенів. Також він є складовою частиною комплексних досліджень з оцінки гормонального статусу.
Коли призначають аналіз крові на ГЗСГ
Основними показаннями до призначення аналізу на СЗГ є різні ознаки порушення статевої, репродуктивної функції, статевого гормонального статусу:
підозра на гіпогонадизм (андрогенний дефіцит) у чоловіків, особливо у випадках, коли результати аналізу на загальний тестостерон нормальні та суперечать клінічній картині (зниження сексуальної функції, збільшення жирових відкладень, грудних залоз у поєднанні з дряблістю м’язів та крихкістю кісток, депресія, надмірна втомлюваність, випадіння волосся);
симптоми гіперандрогенії у жінок – гірсутизм (оволосіння тіла та обличчя за чоловічим типом), акне, грубий голос, зменшення грудних залоз;
безпліддя у жінок та чоловіків;
синдром полікістозних яєчників;
порушення менструального циклу, ановуляція, аменорея;
хронічний простатит.
Аналіз може виконуватись як для диференційної діагностики таких порушень (визначення їх причини), так і для оцінки їх впливу на продукцію ГЗСГ. Аналіз на ГЗСГ також може призначатися:
під час терапії стероїдними та тиреоїдними гормонами для оцінки їх впливу на синтез цього глобуліну;
у складі комплексного дослідження при виявленні маркерів інсулінорезистентності;
у складі комплексної діагностики андрогензалежних дерматопатій у жінок (акне, себорея, алопеція, гірсутизм);
під час вагітності для прогнозу розвитку гестозу.
Як підготуватися до аналізу на глобулін, що зв’язує статеві гормони
Аналіз на SHBG здається в першій половині дня натще, підготовка стандартна:
напередодні бажано виключити з раціону жирну їжу, не вживати алкоголь, обмежити фізичні навантаження;
зранку можна пити чисту негазовану воду;
за півгодини до забору крові не можна курити, необхідно виключити фізичне та емоційне перенапруження.
Суттєві коливання рівня ГЗСГ у жінок протягом менструального циклу відсутні, тому здати аналіз на глобулін можна у будь-який день циклу.
Норма глобуліну, що зв’язує статеві гормони у жінок та чоловіків
Норма ГЗСГ залежить від віку та статі. В момент народження рівень ГЗСГ низький, але швидко підвищується, залишається високим протягом періоду дитинства та знижується в період статевого дозрівання, у хлопчиків це зниження більш виражене. У дорослих рівень глобуліна відносно стабільний. Норма ГЗСГ у чоловіків нижча, ніж у жінок, з віком продукція цього глобуліна поступово зростає через скорочення продукції тестостерону. У жінок, навпаки, з віком відбувається зниження рівня глобуліна через скорочення продукції естрогенів. Високий ГЗСГ при фізіологічній вагітності є нормою.
В таблицях наведені референсні норми для різних категорій
Діти, підлітки
Вік (років)
Дівчата
Хлопчики
0 – 2
1,5 – 63,5
1,8 – 97,3
2 – 4
33,2 – 135,0
26,7 – 110
4 – 6
23,0 – 100,0
37,4 – 147,6
6 – 8
29,7 – 121,0
19,8 – 114,0
8 – 10
26,3 – 127,6
37,9 – 132,0
10 – 12
16,4 – 112,2
21,4 – 149,7
12 – 14
18,5 – 89,3
13,0 – 101,5
14 – 16
14,7 – 91,2
10,1 – 73,8
16 – 18
20,0 – 85,9
11,5 – 45,2
18 – 20
22,1 – 120,0
5,9 – 46,6
Дорослі
Стать
Категорія
Примітка
Норма, нмол/л (nmol/L)
Жінки
Фаза циклу
Фолікулінова
26 – 103
Овуляторний пік
11 – 97
Лютеїнова
28 – 112
Постменопауза
20 – 142
В разі прийому оральних контрацептивів
56 – 159
Гірсутизм
19 – 85
Триместр вагітності
1-й триместр
26 – 241
2-3-й триместр
85 – 491
Чоловіки
13 – 71
Причини зниження глобуліну, що зв’язує статеві гормони
Причина того, що ГЗСГ (ГСПГ) знижений у чоловіків і жінок, може критися у дисфункції щитовидної та надниркових залоз, гіпоталамо-гіпофізарної системи, захворюваннях нирок, печінки. Зокрема, зниження ГЗСН спричиняють:
хвороба або синдром Іценко-Кушинга (надмірна продукція кортизолу наднирковими залозами, тривале лікування кортикостероїдами);
гіперпролактинемія (підвищення в крові рівня пролактину, зазвичай через аденому гіпофіза);
адреногенітальний синдром (порушення вироблення стероїдів при недостатності надниркових залоз);
гіпотиреоз (недостатність щитовидної залози);
інсулінорезистентність (порушення чутливості рецепторів до інсуліну);
акромегалія (надмірна продукція гормону росту в дорослих);
ожиріння;
системні захворювання сполучної тканини;
нефротичний синдром;
цироз печінки.
До причин зниження ГСПГ у жінок також відносяться:
гіперандрогенія;
синдром полікістозних яєчників;
менопауза.
Знизити рівень ГЗСГ можуть деякі медикаментозні гормональні препарати (глококортикоїди, інсулін, андрогени) та прийом спортивних добавок анаболічних стероїдів.
Причини підвищення ГЗСГ
Можливі причини підвищення ГЗСГ у чоловіків та жінок:
гіперестрогенія (надмірна продукція естрогенів);
особливості тілобудови, дефіцит маси тіла, анорексія;
гіпертиреоз (гіперфункція щитовидної залози);
синдром нечутливості (резистентності) до андрогенів, досить рідкісна генетична мутація;
гепатит та деякі інші захворювання печінки;
ВІЛ-інфекція.
У жінок:
вагітність;
прийом оральних контрацептивів, що містять естрогени;
гормональна терапія препаратами, що містять естрогени, прогестерон.
У чоловіків:
первинний та вторинний гіпогонадизм;
андропауза (чоловічий клімакс).
Крім оральних контрацептивів та замісної гормональної терапії підвищити SHBG можуть тиреоїдні гормони, протиепілептичні, протипухлинні препарати.
Розшифровку та інтерпретацію результатів аналізу здійснює фахівець з урахуванням особливостей клінічної картини, результатів низки інших аналізів.