Синоніми: Т загальний, стероїдний андрогенний гормон, Testosterone total, Tc
Маркер: маркер андрогенного статусу
Вид забору: Забір венозної крові одноразовими стерильними системами
Метод дослідження: Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (ECLIA)
Діапазон вимірювань 0,087 – 52,0 нмоль/л.
Хто призначає дослідження: уролог, андролог, ендокринолог, гінеколог, репродуктолог
Аналіз на тестостерон загальний входить до репродуктивної панелі та є важливим інструментом перевірки андрогенного статусу (концентрації та активності чоловічих статевих гормонів). Тестостерон – андрогенний стероїдний гормон, основний статевий гормон у чоловіків, що синтезується в клітинах яєчок, відповідає за статевий розвиток хлопчиків і статеву активність дорослих. Від цього гормону залежить статевий потяг (лібідо), ерекція, продукція сперми, а також чоловічі риси зовнішності, тілобудови, м’язова сила, щільність кісткової тканини, фізична та інтелектуальна працездатність. В організмі жінок тестостерон бере участь у метаболізмі гормонів, утворюється здебільшого в результаті переробки дигідротестостерону, перетворюється на естрадіол.
Дефіцит тестостерону у чоловіків проявляється пригніченням статевого потягу, проблемами з потенцією, ослабленням м’язів, ожирінням за жіночим типом і гінекомастією, тривожними та депресивними розладами, підвищує ризик урологічних захворювань. Підвищений тестостерон у чоловіків може проявлятись випадінням волосся, статевою нестриманістю, агресивною, імпульсивною поведінкою. Низький тестостерон для жінок є фізіологічною нормою, його зниження не має клінічного значення. Підвищення рівня цього гормону може призводити до появи чоловічих рис зовнішності та поведінки, порушень репродуктивної функції. Дізнатися, чи відповідає ваш гормональній статус статевій та віковій нормі, допоможе аналіз тестостерону (лабораторне дослідження крові на вміст цього гормону). Здати кров та виконати такий аналіз можна у лабораторії НеоЛаб, що має відділення у Києві, Білій Церкві, Бучі, Ірпені.
Що показує аналіз на загальний тестостерон
Тестостерон в організмі існує у вигляді зв’язаної та вільної фракцій. Більша частка тестостерону зв’язана із глобуліном, що зв’язує статеві гормони (ГЗСГ), менша – з альбуміном, і лише близько 2% становить вільна фракція, яка є біологічно активною, впливає на тканини та функціонування статевої системи. Аналіз на тестостерон загальний показує, скільки цього гормону міститься в крові у зв’язаній та вільній формах. Він є дослідженням першої лінії для оцінки андрогенного статусу, дозволяє виявити:
андрогенний дефіцит у чоловіків;
гіперандрогенію у жінок та чоловіків;
патологічні стани, що супроводжуються порушенням балансу статевих гормонів (у складі комплексної діагностики).
Важливо! При порушеннях андрогенного статусу рівень загального тестостерону може відповідати нормі, але порушується співвідношення вільної та зв’язаної фракцій. Тому додатково може призначатися аналіз крові на рівень тестостерону вільного або на ГЗСГ.
Коли потрібно здавати тестостерон
Здати кров на тестостерон загальний необхідно при підозрі на порушення андрогенного статусу та під час лікування таких порушень для оцінки ефективності терапії. Також він призначається при тривалому лікуванні кортикостероїдами для виявлення можливих побічних ефектів.
Основним показанням для проведення аналізу на тестостерон загальний у дітей (хлопчиків) є порушення темпів статевого розвитку – його затримка або передчасне статеве дозрівання з яскраво вираженими вторинними статевими ознаками.
Аналіз на тестостерон у чоловіків призначається:
при клінічних ознаках андрогенного дефіциту (зниження статевого потягу, еректильна дисфункція, зменшення об’єму еякуляту, зменшення м’язової та збільшення жирової маси, незначне оволосіння тіла й обличчя, патологічні переломи внаслідок зниження щільності кісткової тканини);
при патологічній гінекомастії (збільшенні грудних залоз);
при підозрі на безпліддя;
якщо виявлені пухлини яєчок, кори надниркових залоз.
Аналіз на тестостерон у жінок проводиться:
при ознаках гіперандрогенії, появі притаманних чоловікам рис зовнішності та поведінки (гірсутизм, облисіння голови, акне, надто виражений рельєф мускулатури, агресивна поведінка тощо);
у складі диференційної діагностики порушень менструально-оваріального циклу, дисфункційних маткових кровотеч;
для диференційної діагностики жіночого безпліддя;
у складі комплексних обстежень при низці гінекологічних патологій (СПКЯ, міоми матки, ендометріоз, гіпоплазія матки, молочних залоз);
при виявленні пухлин яєчників, надниркових залоз, молочних залоз.
Як підготуватися до здачі крові на загальний тестостерон
Зазвичай кров на тестостерон загальний здається зранку. Якщо проводяться повторні дослідження для оцінки динаміки, важливо здавати кров у один й той самий час доби, бо рівень тестостерону в крові протягом дня змінюється. Жінкам у більшості випадків рекомендується здавати цей аналіз на 2-4 день менструального циклу.
Необхідно:
за погодженням з лікарем припинати прийом стероїдних та тиреоїдних гормональних препаратів за 2 доби до здачі крові;
протягом доби напередодні виключити інтенсивні фізичні навантаження та емоційні потрясіння;
здавати кров натщесерце або мінімум через 2-3 години після їжі;
не курити протягом 3 годин перед забором крові.
Якщо ви приймаєте медикаменти, тимчасова відміна яких неможлива, обов’язково необхідно повідомити про це лікаря, який буде здійснювати розшифровку та інтерпретацію результатів. Чимало медикаментів впливає на рівень тестостерону загального, цей вплив (інтерференцію) необхідно враховувати. Також у бланку направлення мають вказуватися стать, вік, для жінок – день менструального циклу.
Норми тестостерону в крові
Вміст тестостерону в крові залежить від статі, віку та ще низки факторів:
норма тестостерону у жінок – 0-3,47 нмоль/л (nmol/L)
тестостерон загальний норма у чоловіків – 7,63-36,44 нмоль/л (nmol/L).
У дітей до початку пубертатного періоду рівень тестостерону загального значно нижче*, ніж у дорослих тієї ж статі, різниця між його рівнем у хлопчиків та дівчаток незначна. Період статевого дозрівання у підлітків супроводжується підвищенням рівня тестостерону загального, у хлопчиків таке підвищення значно більш виражене. З віком цей показник поступово знижується, особливо після 50 років.
*Примітка: у хлопчиків починаючи з перших тижнів життя і до 4-7 місяців може спостерігатися тимчасове підвищення тестостерону до такого ж рівня, як у пубертаті.
Також рівень тестостерону загального в крові змінюється протягом доби, сягає пікових значень у проміжку з 4 до 8 години ранку та знижується до мінімуму з 16.00 до 20.00. Епізодичні підвищення рівня відбуваються через фізичні навантаження, сексуальне збудження, у ситуаціях, які чоловік сприймає як виклик.
Причини підвищеного рівня тестостерону
Високий тестостерон загальний у дітей є маркером передчасного статевого розвитку. Спільні для чоловіків і жінок причини підвищення цього гормону:
андрогенпродукуючі пухлини надниркових, статевих залоз (яєчок або яєчників);
вроджена гіперплазія кори надниркових залоз;
зниження рівня ГЗСГ;
хвороба та синдром Іценко-Кушинга.
У чоловіків підвищення показників також може бути наслідком:
гіпертиреозу;
прийому анаболічних стероїдів;
синдрому Джейкобса (генетична аномалія, хромосомний набір XYY).
Інші можливі причини підвищення загального тестостерону у жінок:
Підвищення рівня тестостерону загального може бути спричинене впливом антиконвульсантів, барбітуратів та низки інших медикаментів.
Причини зниження загального тестостерону
Низькі показники загального тестостерону у хлопчиків є маркером затримки статевого розвитку. Показники <7.63 нмоль/л у чоловіків старше 50 років можуть бути ознакою андропаузи, у молодшому віці – наслідком низки патологій:
первинний(зазвичай пов’язаний з генетичними захворюваннями) та вторинний гіпогонадизм;
захворювання гіпоталамуса та гіпофіза;
механічне ушкодження яєчок;
їх недорозвинення при міотонічній дистрофії;
недостатність надниркових залоз;
хронічний простатит;
ожиріння;
тяжкі захворювання печінки та нирок.
Зниження рівня тестостерону також може бути наслідком зловживання алкоголем, простими вуглеводами, голодування чи незбалансованого харчування (вегетаріанства). Вплив на рівень тестостерону захворювань печінки, нирок, особливостей харчування спостерігається як у чоловіків, так і у жінок. Але оскільки нижня границя норми цього гормону у жінок близька до нуля, зниження рівня тестостерону загального розглядається як клінічно значуще тільки у чоловіків.