Час виконання1 день Матеріалвенозна кров СинонімиАнтитіла до тиреопероксидази, мікросомальні антитіла, антитіла до мікросомального антигену, АТТПО, АТПО, антиТПО, АТ до ТПО, Anti-thyroid Peroxidase Autoantibodies, Antimicrosomal Antibodies, Antithyroid Microsomal Antibodies, Thyroid Peroxidase Autoantibodies, TPO Antibodies, Thyroid Peroxidase Test, Thyroid microsomal antibody, Thyroperoxidase antibody, TPOAb, Anti-TPO МаркерМаркер аутоімунних патологій щитовидної залози Вид забору Забір венозної крові одноразовими стерильними системами Метод дослідженняІмунохемілюмінесцентний аналіз Діапазон вимірювань5‑ 600 МО/мл Хто призначає дослідженняЕндокринолог, лікар загальної практики (сімейний лікар, терапевт, педіатр), ревматолог, акушер-гінеколог, неонатолог, хірург
Аналіз на антитіла до тиреопероксидази (тиреоїдної пероскидази) входить до тиреоїдної панелі (аналізи для оцінки функціонування щитовидної залози, діагностики її захворювань, патологічних станів). Він дозволяє виявити у сироватці крові специфічні антитіла до тканин щитовидної залози – АТ ТПО, що виробляються при аутоімунних порушеннях.
Загальна інформація
Тиреоїдна пероскидаза – це фермент щитоподібної залози, що бере участь в утворенні активної форми йоду, без якої неможлива продукція головних гормонів щитоподібної залози – Т3 та Т4. При порушеннях у роботі імунної системи вона виробляє антитіла, які сприймають деякі клітини власного організму чи необхідні для його функціонування речовини (білки, ферменти) як чужорідні, шкідливі, та атакують їх. Існують аутоантитіла, антигеном для яких є тиреопероксидаза.
Оскільки цей фермент міститься у тканинах щитовидної залози, антитіла до тиреопероксидази (анти ТПО, anti TPO) атакують і поступово руйнують її клітини. В результаті порушуються різні функції щитовидної залози, може розвинутись її запальне захворювання – аутоімунний тиреоїдит. Антитіла до тиреопероксидази виявляються у 90-95% пацієнтів з цим захворюванням. Внаслідок пошкодження тканин щитовидної залози антитілами до тиреопероксидази продукція її гормонів скорочується, розвивається гіпотиреоз, але можливе також тимчасове підвищення їх продукції, розвиток гіпертиреозу та тиреотоксикозу.
Особливо небезпечна наявність АТПО в крові вагітної жінки – ці антитіла можуть проникати через плацентарний бар’єр і чинити негативний вплив на розвиток плоду, зокрема, провокувати вроджені вади розвитку щитовидної залози та її дисфункції. Також аутоантитіла до тиреопероксидази можуть призводити до різноманітних ускладнень вагітності, її переривання чи передчасних пологів.
Як дефіцит, так і надлишок гормонів щитовидної залози впливає на функціонування різних органів і систем, тому симптоми підвищення антитіл до тиреопероксидази дуже різноманітні, неспецифічні (зазвичай співпадають з симптомами гіпотиреозу). Специфічний симптом аутоімунного тиреоїдиту (АІТ) – збільшення об’єму щитовидної залози (зоб), але він зазвичай проявляється тільки на пізній стадії. Підвищений рівень антитіл до тиреопероксидази також виявляється у 80% пацієнтів з дифузним токсичним зобом (Базедова хвороба, хвороба Грейвса), що має виражені клінічні ознаки – збільшення щитовидної залози та видимої частини очних яблук (випнуті очі). Але АТ ТПО не є специфічним маркером цього аутоімунного захворювання, його провокує інший різновид антитіл, до рецепторів тиреотропного гормону (АТ р-ТТГ).
Аналіз АТ ТПО є найчутливішим методом діагностики аутоімунних захворювань щитоподібної залози. Антитіла до тиреопероксидази також можуть виявлятись в крові при аутоімунних захворюваннях інших органів, системних аутоімунних патологіях або захворюваннях щитовидної залози іншої, не аутоімунної природи. Але в цих випадках підвищення їх рівня незначне. В будь-якому випадку пацієнтам, у яких аналіз АТПО виявив підвищення їх рівня, необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря (ендокринолога, ревматолога), уникати стресів, фізичних перенапружень та інфекцій, бо ці фактори можуть підсилити аутоагресію.
Здати аналіз на АТТО можна у Києві, Білій Церкві, Бучі, Ірпені, де є відділеннях лабораторії Neolab, ціна наведена у прайс-листі.
Що показує аналіз на антитіла до тиреопероксидази
Аналіз на антитіла до тиреоїдної пероксидази дозволяє:
виявити аутоімунні захворювання щитовидної залози та інші порушення її функції;
провести диференційну діагностику аутоімунних та інших захворювань щитовидної залози, обрати найбільш ефективну тактику лікування;
виявити ураження щитовидної залози при системних аутоімунних патологіях;
оцінити активність аутоімунного процесу;
оцінити ефективність лікування аутоімунних захворювань щитовидної залози.
Коли призначають аналіз на АТПО?
Дослідження може призначатись:
при наявності клінічних симптомів гіпотиреозу (загальна млявість, загальмованість, сонливість, набір ваги, мерзлякуватість, закрепи тощо) або гіпертиреозу (збудливість, відчуття жару, почервоніння шкіри, частий пульс, схуднення, схильність до діареї, безсоння тощо);
якщо аналізи на Т3, Т4, ТТГ виявили відхилення показників цих гормонів від норми, при наявності інших лабораторних ознак порушення функції щитовидної залози;
пацієнтам, у яких діагностовані захворювання щитовидної залози та проводиться їх терапія – з метою спостереження, оцінки її ефективності;
пацієнтам з діагностованими аутоімунними патологіями (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит тощо), якщо з’являються клінічні ознаки впливу аутоімунної агресії на функціонування щитовидної залози;
перед призначенням деяких імуномодуляторів для оцінки ризику розвитку гіпотиреозу як побічного ефекту;
жінкам з невдалими спробами ЕКЗ, перериваннями вагітності, передчасними пологами, прееклампсією в анамнезі – у складі комплексного обстеження для визначення можливих причин;
під час вагітності жінкам з випадками АІТ в сімейному анамнезі для оцінки ризику ураження щитовидної залози плоду та розвитку післяпологового тиреоїдиту в породіллі;
новонародженим дітям, якщо у матері було виявлено підвищення титру антитіл до тиреопероксидази під час вагітності або є ознаки післяпологового тиреоїдиту – для оцінки стану щитовидної залози, виявлення або виключення її внутрішньоутробного пошкодження.
Правила підготовки до аналізу на анти-ТПО
Підготовка стандартна:
кров здається натще, краще зранку;
напередодні рекомендується обмежити вживання жирів;
півгодини перед забором крові не можна курити.
Норма антитіл до тиреопероксидази в крові
Нормальними вважаються показники менше 35 МО/мл. Референсні норми єдині для всіх, не залежать від віку та статі.
Примітка:Іноді незначне підвищення титру антитіл до тиреопероксидази виявляється в крові людей без будь-яких інших клінічних чи лабораторних ознак захворювань. Така особливість більш типова для жінок і людей старшого віку, може розглядатись як варіант норми, але такі пацієнти потребують спостереження, періодичних обстежень.
Що означають результати АТПО?
Аналіз на антитіла до тиреопероксидази дає кількісну оцінку їх концентрації в крові, рівень підвищення є показником активності аутоімунного процесу в щитовидній залозі. Високі показники зазвичай вказують на аутоімунне захворювання щитовидної залози, найчастіше АІТ або дифузний токсичний зоб. Незначне підвищення більш типове для аутоімунних захворювань інших органів або для неаутоімунних патологій щитовидної залози, але чіткої градації не існує. Відсутність або низький титр анти ТПО в крові не дозволяє 100% виключити АІТ, у незначного відсотка пацієнтів антитіла не виявляються. Тому при проведенні аналізу на антитіла до тиреопероксидази розшифровка здійснюється лікарем з урахуванням особливостей клінічної картини, результатів інших аналізів та інструментальних досліджень.
Високий рівень АТПО у вагітної вказує на ризик гіпо-/гіпертиреозу у дитини та/або післяпологового тиреоїдиту в неї самої, в крові новонародженого – на наявність патологій щитовидної залози.
Причини підвищення рівня антитіл до ТПО
Високі антитіла до пероксидази щитовидної залози може бути пов’язаний з такими причинами:
різні форми АІТ (тиреоїдит Хашимото, післяпологовий);
Базедова хвороба;
інші захворювання щитовидної залози, зокрема, рак, ідіопатична мікседема;
інші аутоімунні захворювання – системний аутоімунний васкуліт, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, цукровий діабет 2 типу тощо.
Причини зниження рівня антитіл до ТПО
Низький рівень Anti-TPO є нормою, тому можна говорити тільки про зниження порівняно з попередніми показниками. При проведенні лікування аутоімунних захворювань щитовидної залози таке зниження вказує на його ефективність.